Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

باورهای سنگ شده در ذهن ها

باورهای سنگ شده در ذهن ها

و این سرنوشت انسان امروز است, انسانی که توسط عناصر فرهنگِ دیکته شده ، باز تولید می شود تا خودش از همان فرهنگ دفاع کند و در ترویج آن تلاش کند


موتور محرکه رفتارهای جمعی، باورهای رایج و رسوب کرده در فرهنگ است. حتما ضرب المثل هایی را شنیدید که به نظر میاد خیلی هم به دردِ توجیه راحت طلبی و اندیشه نکردن در تصمیم های ما خورده و حداقل وجدانمون را آرام کرده ، چون حس کردیم برای انجام دادنش از یک پشتوانه فرهنگی برخوردار بودیم . برای نمونه به این جمله فکر کنید : .
گر نخواهی شوی رسوا همرنگ جماعت شو .
چنانچه جامعه ای با بلوغ فاصله زیادی داشته باشد ، صنعت فرهنگ می تواند بهترین ابزار برای سرگرم ساختن افراد آن جامعه شود و بهترین فرصت را برای هرچه بیشتر فرو رفتن در چاه تاریک نادانی فراهم کند. هراس فرهنگی ناشی از رانده شدن و به حاشیه تبعید شدن ، پیام قدرتمند و هدفمندی است که اکثریتی را می تواند به تکاپوی همرنگی با دیگران وادار کند..
.
" من می ترسم اگر مانند شما نباشم مرا نخواهید ، مرا تایید نکنید، به من برچسب بزنید، پس بگو ، تو بگو چگونه باشم" .
بسیاری از محصولات صنعت فرهنگ در جهان امروز برای انسانی تعبیه شده که با وحشت از جدا افتادن ، هر لباسی را به تن‌می کند . با سرعت ذهنش زندگی می کند و فرصتی برای اندیشیدن پیدا نمی کند. .
اینجاست که غلط ترین باورها را در قالب ضرب المثل ،دستورالعمل زندگی اش قرار می دهد .‌
به قول آدرنو در کتاب فیلسوفان سینما، همرنگ جماعت نشدن به ناتوانی اقتصادی و ضعف معنوی ترجمه می‌شود. بدین ترتیب، برای این که صنعت فرهنگ درست عمل کند، نیازی نیست مردم حقیقتا دروغ‌ها و گزافه گویی هایش را بپذیرند؛ همین کافی است که به جای محرومیت اجتماعی، سرگرم شدن را ترجیح دهند. همانطور که آدورنو بعدها می‌گوید، اگر صنعت فرهنگ تضمین دهد که اوقات خوشی را برای مصرف کنندگان فرهنگی، حتی اگر زود گذر باشد رقم بزند، آنان فریبی را که به هر حال بر آن‌ها آشکار است دوست خواهند داشت. به این معنا، صنعت فرهنگ مصرف کنندگان خود را تولید می‌کند. این صنعت انسان‌ها را به صورتی قالب ریزی می‌کند که به شکلی بی‌وقفه در هر محصولی بازتولید شوند. ..
بلی و این سرنوشت انسان امروز است, انسانی که توسط عناصر فرهنگِ دیکته شده ، باز تولید می شود تا خودش از همان فرهنگ دفاع کند و در ترویج آن تلاش کند. .

نظرات

 • The Three Musts of Irrational Thinking
  The beliefs that end up in negative emotions are, according to Albert Ellis, a variation of three common irrational beliefs. Coined as the “Three Basic Musts,” these three common irrational beliefs are based on a demand – about ourselves, others, or the environment.

  They are:

  I must do well and win others’ approval or else I am no good.
  Others must treat me fairly and kindly and in the same way I want them to treat me. If they do not treat me this way, they are not good people and deserve to be punished.
  I must always get what I want, when I want it. Likewise, I must never get what I don’t want. If I don’t get what I want, I’m miserable.
  Dr Albert Ellis

ارسال نظر

خوش آمدید

جامعه شناس و محقق حوزه آسیب های اجتماعی با تمرکز بر اعتیاد در حوزه زنان و خانواده
مدیرعامل انجمن یلدایاران مهر با هدف توان افزایی گروههای در معرض خطر

royaa.nri@gmail.com

تماس از طریق اینستاگرام

کلیک کنید

آمار

 • بازدید امروز: 17
 • بازدید دیروز: 8
 • بازدید کل: 23465

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی