Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

لذت مانند انسان دارای مراتب است . . .

لذت مانند انسان دارای مراتب است . . .

جایگاه انسانی ما تعیین می کند مسحور چه لذتی می مانیم ، آیا می مانیم یا عبور می کنیم.

 این میزان شناخت ما به هستی است که نشان می دهد ما در کجا قرار داریم مسیرِ شدن ، راهی پر پیچ و تاب ، از رنگ تا بی رنگی ، از کران تا بیکرانگی، از خط تا نقطه، تا گردیدن تا چرخیدن ... .
ویکتور فرانکل در انسان جستجوی معنا می نویسد : .
زندگی به بیشتر مردم می آموزد که دنیا مکان خوش گذرانی نیست. لذت قادر نیست زندگی را معنا کند. لذت، ناشی از حالت خاص سلولهای مغزی است. اگر لذت منبع معنای زندگی بود،زندگی چیزی برای ارائه نداشت.

در واقع آنچه باعث می شود گروه کثیری از مردم تمام عمر خود را در ولع لذت،ثروت،قدرت و شهرت به سر ببرند و مسابقه ای جنون آمیز در این زمینه ها با یکدیگر داشته باشند، محرومیت آنها از این محرکهای لذت بخش است.

همچون کودکی که در حسرت شهر اسباب بازیها است و در رویای خود تصور می کند که اگر او را به این شهر ببرند تا پایان عمر در آنجا بازی می کند، اما
وقتی آرزوی او برآورده  شود و به این شهر برود، اگر هیچ محدودیتی نداشته باشد و بارها هر بازی را تکرار کند، آن گاه همان بازیهای رویایی حوصله اش رو سرخواهند برد و خواهد پرسید:چیز دیگری نیست؟ من حوصله ام سررفته!

اگر همه محدودیت ها برداشته شود و آدمی به همه امکانات برای لذت بردن دسترسی داشته باشد،حتی اگر بیماری و پیری و مرگ هم او را تهدید نکند،پس از مدتی خواهد گفت: "خوب که چی؟! همه ش همین؟!" بنابراین می بینیم که در عمق همه لذت های بشر،نوعی رنج چهره می نمایاند. اگر همه لذت ها هم بدون محدودیت فراهم باشند،انسان در جستجوی معنای زندگی است و "بی معنایی" گاه چنان دردناک می شود که انسانی با همه امکانات لذت بردن،تصمیم به خودکشی می گیرد تا از این رنج خود را رها سازد! .
به یاد دارم روزی مردی حدود هفتاد سال برای مشاوره به دفتر ما اومد، روبروی من نشست ، بی قرار بود، بی مقدمه گفتن: حالم خوب نیست. خانم پول دارم ، از جوانی تا امروز هرچه خواستم داشتم ، زیباترین زن ها ، بهترین سفرها ، اما چرا حالم خوب نیست ؟ اشک توی چشمانش پر شد .‌جلسه ما فقط به شنیدن از ایشان سپری شد و تنها با یک جمله من به پایان رسید. .
او که دنبالش بودید ، آدرسش را اشتباه به شما دادند.
ما اگر ندانیم کی هستیم و باید به دنبال چه باشیم ، در گذرگاه های ناشناخته متوقف می شویم و آنگاه که به خود می آییم ، زمان زیادی را از کف داده ایم .
وقتی از در بیرون می رفت : با خودم گفتم: " حیف که کمی دیر به سوال درونت پاسخ دادی"

نظرات

 • یکتور فرانکل
  در انسان جستجوی معنا می نویسد : .
  زندگی به بیشتر مردم می آموزد که دنیا مکان خوش گذرانی نیست. لذت قادر نیست زندگی را معنا کند. لذت، ناشی از حالت خاص سلولهای مغزی است. اگر لذت منبع معنای زندگی بود،زندگی چیزی برای ارائه نداشت .
  با سلام.
  خانم دکتر ، ویکتور فرانکل ، بدون شک در نظر بسیاری از صاحبنظران علوم روان درمانی ، جایگاه درخشانی دارد

  منتها ، یکی از مشکلات در ایران ، اینکه ، هیچکس به خود اجازه نمی دهد ، مخالفت خود را با افراد مشهور مانند فروید ، آدلر و یا بسیار دیگر عنوان کند
  به عبارت لذت قادر نیست زندگی را معنا کند !
  اشاره کنیم . به...

ارسال نظر

خوش آمدید

جامعه شناس و محقق حوزه آسیب های اجتماعی با تمرکز بر اعتیاد در حوزه زنان و خانواده
مدیرعامل انجمن یلدایاران مهر با هدف توان افزایی گروههای در معرض خطر

royaa.nri@gmail.com

تماس از طریق اینستاگرام

کلیک کنید

آمار

 • بازدید امروز: 3
 • بازدید دیروز: 8
 • بازدید کل: 23451

مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی